Naslov: Творци ваздухопловства Краљевине Југославије
Autori: Čedomir Janić i Ognjan Petrović
Izdavač: Muzej nauke i tehnike, Beograd, 2017. godina
Jezik/Pismo: Srpski/Ćirilica
Format: A4 (21 x 29.7)
Obim: 271 strana, meki povez
Prikaz knjige http://www.vazduhoplovnetradicijesrbije.rs/index.php/prikazi/608-tvorci-vazduhoplovstva-kraljevine-jugoslavije;
Рад на овој књизи је отпочео Чедомир Ј. Јанић наш познати историчар ваздухопловства и бивши директор Музеја ваздухопловства у Београду 2012. године. У писању књиге му је помагао његов дугогодишњи сарадник и коаутор неколико књига Огњан М. Петровић. Чедина идеја је била да се овом књигом сачувају успомене на оне људе који су својим радом допринели развоју српског и југословенског ваздухопловаства до 1941. године. Нажалост Чедина смрт је прекинулa рад на овој књизи а према његовој последњој жељи рад на књизи је наставио његов сарадник Огњан М. Петровић.
Поред овог основног дела књиге са биографијама истакнутих ваздухопловаца, књига има још три поглавља о Ваздухопловној производњи у Краљевини Југославији, типовима авиона произведених у Краљевини Југославији и поглавље са прилозима која ће додатно омогућити читаоцу да сагледа сву димензију и значај људи описаних у поглављу Личности заслужне за развој ваздухопловства до 1941. године.
Вредност ове књиге је у томе што се из ње може видети како се и Краљевини Југославији водило рачуна о развоју ваздухопловства, школовању и усавршавању кадрова, развоју ваздухопловне индустрије, развијање и подстицање конкуренције између фабрика и пројектантских тимова, развоју спортског и цивилног ваздухопловства. Многе од примењених метода би се и данас могле користити јер су у прошлости дале добре резултате.
Највећа вредност књиге лежи у чињеници да су биографије написане на основу Чединих разговора са самим личностима или са члановима њихових породица у периоду од 1958. године до краја 20. века, а да су многе од фотографија први пут објављене.
Ваздухопловна јавност дугује велику захвалност Огњану Петровићу који је уложио знатан труд да ова веома значајна књига угледа светлост дана.
Књига је објављена на српском језику 2017. године у издању Музеја науке и технике, Београд, а урађена је у „меком“ брошираном повезу.